Jak pokonać objadanie się

Nie ma jednej przyczyny problemów z objadaniem się. Zagadnienie jest złożone i wiele czynników może być odpowiedzialnych za powstanie problemu.

Ważnym elementem walki z mechanizmem objadania się jest samoobserwacja. Chodzi o to żeby zaobserwować czy istnieje jakiś wzorzec, który się powtarza. Może to być objadanie o określonej porze dnia czy tygodnia. Kojonym przykładem może byś objadanie się określonymi produktami, na przykład słodyczami. Dzięki samoobserwacji łatwiej nam będzie wprowadzić zmiany i przeciwdziałać niechcianym epizodom objadania.

Bardzo często objadanie się pełni funkcje regulacji emocji. Ludzie w różny sposób radzą sobie z emocjami. Niektórzy zajadają je. Kiedy ogarnia nas jakaś trudna dla nas emocja, na przykład smutek, sięgamy po jedzenie aby się pocieszyć, ukoić. Oczywiście najczęściej jest to pozorne pocieszenie. Po chwili wytchnienia zaczynają dręczyć nas wyrzuty sumienia i finalnie czujemy się jeszcze gorzej.

Jedną z podstawowych metod przeciwdziałania atakom objadania jest regularne jedzenie. Okazuje się, że wprowadzenie regularnego wzorca odżywiania niweluje większość napadów objadania. Powinniśmy zatem jeść 5-6 mniejszych posiłków co 3-4 godziny.

Kolejną wskazówką jest ograniczanie kupna produktów, które zwiększają ryzyko objadania. Dzięki samoobserwacji możemy łatwo ustalić jakie to są produkty.

Ważnym krokiem jest wprowadzenie alternatywnych zajęć aby nie ulec odjadaniu się. Najlepiej w aktywny sposób rozproszyć uwagę. Chęć sięgnięcia po jedzenie będzie w tym czasie stopniowo opadać. Dobrze jest przygotować sobie listę rzeczy, które możemy zrobić aby rozproszyć uwagę. Najlepiej jeżeli są to zajęcia, które zajmą nas przez co najmniej godzinę. Jest to czas, w którym pokusa jest najsilniejsza. Ważne aby wybrane zajęcie było dla nas przyjemne i raczej aktywne, na przykład: spacer, rozmowa z przyjacielem, jazda na rowerze, czytanie ciekawej książki.

Wiele napadów objadania jest wywołanych przez problemy w relacjach. W takich przypadkach jedzenie pełni, wspomnianą wyżej, funkcję regulacji emocji. Pocieszamy się jedzeniem kiedy czujemy się samotni czy roztrzęsieni po kłótni z bliską osobą. Dlatego bardzo ważnym aspektem przeciwdziałania napadom objadania jest dobra kondycja relacji interpersonalnych.

W sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z napadami objadania lub podejrzewamy u siebie zaburzenia odżywiania należy bezzwłocznie zgłosić się na terapię. Badania obserwacyjne zaburzeń odżywiania wskazują na wysoką skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zaburzeń odżywiania.

13.09.2018

Tagi: objadanie, zaburzenia odżywiania, psychologia