Jak dojść do porozumienia w związku?

Kłótnie w związku. Jak dojść do porozumienia? W tym artykule dowiesz się między innymi jak załagodzić kłótnie z partnerem.

Najczęściej w związku kłócimy się bo nam na czymś zależy. Porozumienie jest możliwe nawet gdy na początku konfliktu mamy zupełnie inne zdania. sKluczem do porozumienia jest dobrze przeprowadzona rozmowa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których złość narasta do takiego stopnia, że uniemożliwia zdolność do rozumowania i prowadzi do utraty kontroli. W takich sytuacjach łatwo o słowa i czyny, które mogą być bardzo krzywdzące dla innych. Czasami najlepszym sposobem na powstrzymanie kłótni jest opuszczenie miejsca konfliktu. Wyjście na jakiś czas ułatwi nam ochłonięcie, umożliwi złapanie dystansu i przemyślenie sytuacji.

Bardzo ważne aby dać drugiej stronie krótką informację, na przykład komunikat – muszę ochłonąć, wrócę jak się uspokoję. Wyjście bez słowa wyjaśnienia może bowiem zaognić konflikt. Ważną wskazówką dla partnera osoby skłonnej do wybuchów złości jest wycofanie się w sytuacji kiedy złość uniemożliwia mu zdolność do rozumowania. Lepiej w takich chwilach nie zaogniać sytuacji. Po ochłonięciu konieczny jest powrót do rozmowy i rozwiązanie konfliktu, dojście do porozumienia. Pozostawienie nierozwiązanych problemów najczęściej prowadzi do ich nasilania i kolejnych kłótni.

Porozumienie osiągniemy jeżeli rozmowa będzie odbywała się bez oceniania drugiej strony, robienia wyrzutów i udawadniania kto ma rację. Takie postępowanie prowadzi bowiem do nasilenia konfliktu i pogorszenia relacji z bliską osobą. Ważne aby skupić się na celu, wyjaśnić sobie na czym nam zależy, jakie mamy potrzeby. Wyrażenie swoich potrzeb zamiast oczekiwań znacznie częściej prowadzi do porozumienia. Ludzie często chcą czegoś i o to się kłócą. Niestety bardzo często komunikują swoje potrzeby w formie żądań, co powoduje negatywne nastawienie partnera i automatyczną niechęć do spełnienia roszczeń partnera.

Bardzo ważnym elementem związku jest wzajemny szacunek, powinniśmy zawsze o tym pamiętać, również podczas konfliktów. Poniżanie, wyzywanie i ośmieszanie partnera na pewno nie pomoże nam w budowaniu dobrej relacji i porozumieniu się. Kolejnym elementem pomocnym w osiągnięciu porozumienia jest oddzielenie osoby od zachowania. Mówienie o swoich uczuciach spowodowanych zachowaniem partnera zamiast krytykowaniem go jako człowieka.

Niestety bardzo często kłótnie wynikają z negatywnego nastawienia do partnera. Zakładając, że partner zranił nas celowo znacznie trudniej będzie nam osiągnąć porozumienie. Mając do czynienia z bliską nam osobą dobrze jest założyć, że ma ona dobre intencje i zależy jej na naszym szczęściu. Takie podejście ułatwia porozumienie i nie nakręca spirali złości. Człowiek jest tylko człowiekiem, popełnia błędy i rani innych, bardzo często nieświadomie. Otwartość na przeprosiny i porozumienie bywa kluczowa w dobrze funkcjonujących związkach.

16.09.2018

Tagi: kłótnie w związku